REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012! Vezi lista noilor SENATORI si DEPUTATI din viitorul Parlament!

710

12 lista noilor parlamentariREZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Potrivit rezultatelor finale ale alegerilor parlamentare, comunicate de Biroul Electoral Central, USL a obtinut 395 de mandate, ARD – 80, PPDD – 68, UDMR – 27, iar minoritatile nationale -18.

Va prezentam lista noilor senatori si deputati din viitorul Parlament al Romaniei:

Camera Deputatilor:

ALBA

Colegiul 1: Calin Potor – USL

Colegiul 2: Clement Negrut – ARD

Colegiul 3: Dan Coriolan Simedru – USL

Colegiul 4: Cornel-George Comsa – ARD

Colegiul 5: Ioan Dirzu – USL

ARAD

Colegiul 1: Flavius Maduta – USL

Colegiul 2: Claudia Boghicevici – ARD

Colegiul 3: Ion Scheau – PPDD

Colegiul 4: Mihaita Calimente – USL

Colegiul 5: Eusebiu Pistru-Popa – ARD

Colegiul 6: Dorel Gheorghe Caprar – USL

Colegiul 7: Stefan Petru Dalca – PPDD

ARGES

Colegiul 1: Gheorghe Marin – USL

Colegiul 2: Mircea Draghici – USL

Colegiul 3: Simona Bucura-Oprescu – USL/ Mihai Deaconu – PPDD

Colegiul 4: Theodor Catalin Nicolescu – USL

Colegiul 5: Bogdan Niculescu-Duvaz – USL

Colegiul 6: Radu-Costin Vasilica – USL/ Ioana-Jenica Dumitru – PPDD

Colegiul 7: Daniel Constantin – USL

Colegiul 8: Andrei-Dominic Gerea – USL

Colegiul 9: Catalin-Marian Radulescu – USL/ Catalin Teodorescu – ARD

BACAU

Colegiul 1: Nicu Marcu – USL

Colegiul 2: Cosmin Necula – USL

Colegiul 3: Lucian Ciubotaru – USL

Colegiul 4: Lucian Sova – USL

Colegiul 5: Viorica Marcu – USL/ Ion Melinte – PPDD

Colegiul 6: Constantin Avram – USL/ Valerian Vreme – ARD

Colegiul 7: Ionel Palar – USL/ Miron Alexandru Smarandache – PPDD

Colegiul 8: Iulian Iancu – USL

Colegiul 9: Viorel Hrebenciuc – USL

Colegiul 10: Gabriel Vlase – USL

BIHOR

Colegiul 1: Cseke Attila-Zoltan – UDMR

Colegiul 2: Szabó Ödön – UDMR

Colegiul 3: Lucia Varga – USL/ Ioan Hulea – PPDD

Colegiul 4: Gheorghe Costin – USL/ Liviu Laza-Matita – ARD

Colegiul 5: Gheorghe-Danut Bogdan – USL

Colegiul 6: Ioan Roman – USL

Colegiul 7: Sonia-Maria Draghici – USL

Colegiul 8: Ioan Cupsa – USL

Colegiul 9: Florica Chereches – USL

BISTRITA-NASAUD

Colegiul 1: Adriana Doina Pana – USL

Colegiul 2: Daniel Suciu – USL

Colegiul 3: Ioan Oltean – ARD

Colegiul 4: Stelian Dolha – USL

BOTOSANI

Colegiul 1: Verginel Gireada – USL

Colegiul 2: Andrei Dolineaschi – USL

Colegiul 3: Roxana Anusca – USL/ Liliana Minca – PPDD

Colegiul 4: Costel Soptica – USL

Colegiul 5: Mihai Balta – USL/ Cristian Roman – ARD

Colegiul 6: Tamara Ciofu – USL

BRASOV

Colegiul 1: Catalin Zamfir – USL

Colegiul 2: Ion Ochi – USL

Colegiul 3: Mihai Aurel Dontu – USL/ Maria Grecea – PPDD

Colegiul 4: Constantin Nita – USL

Colegiul 5: Emil Nita – USL/ Gabriel Andronache – ARD

Colegiul 6: Ioan Adam – USL

Colegiul 7: Ion Dinita – USL

Colegiul 8: Petre Roman – USL/ Gheorghe Ialomitianu – ARD

BRAILA

Colegiul 1: Dorin Silviu Petrea – USL

Colegiul 2: Vasile Varga – USL

Colegiul 3: Marian Dragomir – USL

Colegiul 4: Mihai Tudose – USL

Colegiul 5: Cristian Rizea – USL

BUCURESTI

Colegiul 1: Vlad Nistor – USL

Colegiul 2: Diana Tusa – USL

Colegiul 3: Ludovic Orban – USL

Colegiul 4: Dan Tudorache – USL/ Costica Canacheu – ARD

Colegiul 5: Dumitru Iulian Popescu – USL

Colegiul 6: Rodica Nassar – USL/ Ioan Mihaila – ARD

Colegiul 7: Violeta Tudorie – USL

Colegiul 8: Octavian Bot – USL/ Dan-Cristian Popescu – ARD

Colegiul 9: Daniel Budurescu – USL/ Theodor Paleologu – ARD

Colegiul 10: Florin Alexe – USL

Colegiul 11: Eugen Nicolaescu – USL

Colegiul 12: Raluca-Cristina Ispir – USL

Colegiul 13: Ioan Vulpescu – USL

Colegiul 14: Gabriela Podasca – USL

Colegiul 15: Alin Petrache – USL

Colegiul 16: Claudiu Andrei Tanasescu – USL

Colegiul 17: Mihai Bogdan Diaconu – USL

Colegiul 18: Nicolae Banicioiu – USL

Colegiul 19: Dinu Giurescu – USL

Colegiul 20: Chirita Dumitru – USL

Colegiul 21: Georgian Pop – USL

Colegiul 22: Alina Gorghiu – USL

Colegiul 23: Oana Niculescu-Mizil – USL

Colegiul 24: Mihai Sturzu – USL / Florian Geanta – ARD

Colegiul 25: George Becali – USL/ Gheorghe Udriste – ARD

Colegiul 26: Horia Mironescu – USL

Colegiul 27: Damian Florea – USL

Colegiul 28: Bogdan-Ion Mihailescu – USL

BUZAU

Colegiul 1: George Scutaru – USL

Colegiul 2: Adrian Mocanu – USL

Colegiul 3: Titi Hoban – USL

Colegiul 4: Erland Cocei – USL

Colegiul 5: Marian Ghiveciu – USL/ Gheorghe Coman – PPDD

Colegiul 6: Eugen Nicolicea – USL

Colegiul 7: Marcel Ciolacu – USL/ Cezar Preda – ARD

CARAS-SEVERIN

Colegiul 1: Ioan Benga – USL/ Valentin Blanariu – PPDD

Colegiul 2: Aurel Tocut – USL

Colegiul 3: Ion Tabugan – USL

Colegiul 4: Valentin Rusu – USL

Colegiul 5: Ion Mocioalca – USL/ Valeria Schelean – ARD

CALARASI

Colegiul 1: Daniel Florea – USL/ Dragomir Maria – PP-DD

Colegiul 2: Valeriu Steriu – USL/ Vasile Iliuta – ARD

Colegiul 3: Dan Motreanu – USL

Colegiul 4: Aurel Nicolae – USL

Colegiul 5: Raluca Surdu – USL

CLUJ

Colegiul 1: Adrian Oros – USL

Colegiul 2: Steluta Cataniciu – USL

Colegiul 3: Aurelia Cristea – USL

Colegiul 4: Adrian Gurzau – ARD

Colegiul 5: Radu Zlati – USL

Colegiul 6: Cornel Itu – USL

Colegiul 7: Moldovan Ioan – PPDD

Colegiul 8: Vicentiu-Mircea Irimie – ARD

Colegiul 9: Elena Uioreanu – USL

Colegiul 10: Máté András-Levente – UDMR

CONSTANTA

Colegiul 1: Gheorghe Dragomir – USL/ Mihai Tararache – PPDD

Colegiul 2: Mihai Lupu – USL

Colegiul 3: Cristina Dumitrache – USL/ Andrei-Razvan Condurateanu – PPDD

Colegiul 4: Radu Babus – USL

Colegiul 5: Victor Manea – USL

Colegiul 6: Eduard-Stelian Martin – USL

Colegiul 7: Titus Dobre – USL

Colegiul 8: Manuela Mitrea – USL

Colegiul 9: Remus Cernea – USL/ Danut Culetu – ARD

Colegiul 10: Madalin Voicu – USL/ Florin Gheorghe – ARD

COVASNA

Colegiul 1: Markó Attila-Gabor – UDMR

Colegiul 2: Márton Arpad Francisc – UDMR

Colegiul 3: Fejér László-Ödön – UDMR

Colegiul 4: Horia Grama – USL

DAMBOVITA

Colegiul 1: Vasile Horga – USL

Colegiul 2: Rovana Plumb – USL

Colegiul 3: Ion Stan – USL

Colegiul 4: Ion Pargaru – USL/ Florin Popescu – ARD

Colegiul 5: Stanciu Zisu – USL

Colegiul 6: Georgica Dumitru – USL

Colegiul 7: Cristian Savoiu – USL

Colegiul 8: Carmen Moldovan – USL/ Iulian Vladu – ARD

DOLJ

Colegiul 1: Cosmin Enea – USL/ Gheorghe Netoiu – PPDD

Colegiul 2: Nicolae Vasilescu – USL

Colegiul 3: Ionut Stroe – USL

Colegiul 4: Florentin Gust – USL

Colegiul 5: Petre Petrescu – USL

Colegiul 6: Claudiu Manda – USL

Colegiul 7: Mihai Voicu – USL

Colegiul 8: Daniel Iane – USL/ Stefan-Bucur Stoica (ARD)

Colegiul 9: Valeriu Zgonea – USL

Colegiul 10: Ion Calin – USL

GALATI

Colegiul 1: Victor Paul Dobre – USL

Colegiul 2: Laurentiu Chirvasuta – USL/ Mircea Toader – ARD

Colegiul 3: George Scarlat – USL/ Eugen Chebac – PPDD

Colegiul 4: Viorel Stefan – USL

Colegiul 5: Dan Nica – USL

Colegiul 6: Florin Paslaru – USL

Colegiul 7: Lucretia Rosca – USL

Colegiul 8: Bogdan Liviu Ciuca – USL

Colegiul 9: Aurel Nechita – USL

GIURGIU

Colegiul 1: Florian Nicolae – USL

Colegiul 2: Marin Anton – USL

Colegiul 3: Ioan-Viorel Teodorescu – USL/ Liliana Ciobanu – PPDD

Colegiul 4: Daniel Chitoiu – USL

GORJ

Colegiul 1: Ion Cupa – ARD/ Razvan Rotaru – PPDD

Colegiul 2: Mihai Weber – USL

Colegiul 3: Iriza Scarlat – USL

Colegiul 4: Camelia Kharaibani – USL

Colegiul 5: Vasile Popeanga – USL/ Niculina Mocioi – PPDD

Colegiul 6: Victor Ponta – USL

HARGHITA

Colegiul 1: Korodi Attila – UDMR

Colegiul 2: Kelemen Hunor – UDMR

Colegiul 3: Antal Istvan – UDMR

Colegiul 4: Moldovan Jozsef – UDMR

Colegiul 5: Mircea Dusa – USL

HUNEDOARA

Colegiul 1: Laurentiu Nistor – USL

Colegiul 2: Natalia Elena Intotero – USL

Colegiul 3: Dan-Radu Rusanu – USL

Colegiul 4: Cornel-Cristian Resmerita – USL

Colegiul 5: Monica Iacob-Ridzi – PPDD

IALOMITA

Colegiul 1: Cristina Pocora – USL/ Mario-Ernest Caloianu – PPDD

Colegiul 2: Marian Neacsu – USL

Colegiul 3: Mihaita Gaina – USL

Colegiul 4: Aurelian Ionescu – USL/ Tinel Gheorghe – ARD

IASI

Colegiul 1: Mugur Cozmanciuc – USL

Colegiul 2: Relu Fenechiu – USL

Colegiul 3: Constantin Adascalitei – USL/ Petru Movila – ARD

Colegiul 4: Vasile Mocanu – USL

Colegiul 5: Neculai Ratoi – USL

Colegiul 6: Anghel Stanciu – USL

Colegiul 7: Costel Alexe – USL

Colegiul 8: Gheorghe Emacu – USL/ Camelia-Margareta Bogdanici – ARD

Colegiul 9: Cristina Nichita – USL/ Daniel Oajdea – PPDD

Colegiul 10: Sorin Avram Iacoban – USL

Colegiul 11: Grigore Craciunescu – USL

Colegiul 12: Anton Dobos – USL/ Viorel-Ionel Blajut – PPDD

ILFOV

Colegiul 1: Radu Stroe – USL

Colegiul 2: Ninel Peia – USL

Colegiul 3: Hubert Petru Stefan Thuma – USL/ Stefan Burlacu – PPDD

Colegiul 4: Eduard Hellvig

MARAMURES

Colegiul 1: Mircea Dolha – USL/ Bónis István – UDMR

Colegiul 2: Florin Tataru – USL

Colegiul 3: Calin Matei – USL

Colegiul 4: Mircea Man – ARD

Colegiul 5: Gheorghe Simon – USL/ Nutu Fonta – PPDD

Colegiul 6: Cornelia Negrut – USL

Colegiul 7: Vasile Berci – USL

MEHEDINTI

Colegiul 1: Rodin Traicu – USL/ Mihai Stanisoara – ARD

Colegiul 2: Petre Daea – USL

Colegiul 3: Viorel Palasca – USL

Colegiul 4: Marius Manolache – USL

MURES

Colegiul 1: Kerekes Karoly – UDMR

Colegiul 2: Corneliu-Florin Buicu – USL

Colegiul 3: Kelemen Attila – UDMR

Colegiul 4: Florin Urcan – ARD

Colegiul 5: Borbely Laszlo – UDMR

Colegiul 6: Cristian Sefer – PPDD

Colegiul 7: Ioan-Cristian Chirtes – USL

Colegiul 8: Vasile Gliga – USL

NEAMT

Colegiul 1: Vasile Dragusanu – USL

Colegiul 2: Vlad Marcoci – USL

Colegiul 3: Liviu Harbuz – USL/ Constantin Moisil – PPDD

Colegiul 4: Elena Udrea – ARD

Colegiul 5: Ioan Munteanu – USL

Colegiul 6: Dorinel Ursarescu – USL

Colegiul 7: Ionel Arsene – USL

Colegiul 8: Marian Enache – USL

OLT

Colegiul 1: Constantin Mot – USL

Colegiul 2: Daniel Barbulescu – USL

Colegiul 3: Florin Iordache – USL

Colegiul 4: Virgil Delureanu – USL

Colegiul 5: Dan Ciocan – USL/ Dumitru Niculescu – PPDD

Colegiul 6: Gigel-Sorinel Stirbu – USL

Colegiul 7: Alexandru Stanescu – USL/ Luminita Adam – PPDD

PRAHOVA

Colegiul 1: Mircea Rosca – USL

Colegiul 2: Virgil Guran – USL

Colegiul 3: Gratiela Gavrilescu – USL

Colegiul 4: Sebastian Ghita – USL

Colegiul 5: Sorin Teju – USL

Colegiul 6: Dragos Gunia – ARD/ Razvan Tanase – PPDD

Colegiul 7: Nicolae Alexandri – USL

Colegiul 8: Vlad Cosma – USL

Colegiul 9: George Ionescu – ARD

Colegiul 10: Ion Eparu – USL/ Gabriela Anghel – PPDD

Colegiul 11: Paul Dumbravanu – USL/ Roberta Anastase – ARD

Colegiul 12: Andrei Sava – USL

SATU MARE

Colegiul 2: Ovidiu Silaghi – USL

Colegiul 5: Kereskenyi Gabor – UDMR

SALAJ

Colegiul 2: Seres Denes – UDMR

Colegiul 3: Iuliu Nosa – USL

Colegiul 4: Mirel Talos – USL

SIBIU

Colegiul 1: Ioan Tamaian – USL

Colegiul 2: Raluca Turcan – ARD

Colegiul 3: Gheorghe Roman – USL

Colegiul 4: Ioan Axente – USL

Colegiul 5: Gheorghe Fraticiu – USL

Colegiul 6: Mircea Cazan – USL

SUCEAVA

Colegiul 1: Alexandru Baisanu – USL

Colegiul 2: Ioan Balan – ARD

Colegiul 3: Gavril Mirza – USL

Colegiul 4: Eugen Uricec – USL

Colegiul 5: Ioan Stan – USL

Colegiul 6: Constantin Galan – USL

Colegiul 7: Ovidiu Iane – USL

Colegiul 8: Eugen Bejinariu – USL

Colegiul 9: Dumitru Pardau – USL/ Cezar Cioata – PPDD

Colegiul 10: Radu Surugiu – USL

TELEORMAN

Colegiul 1: Stefanescu Elena Catalina – USL

Colegiul 2: Simionescu Adrian Constantin – USL

Colegiul 3: Dragnea Nicolae Liviu – USL

Colegiul 4: Boboc Valentin Gabriel – USL

Colegiul 5: Calota Florica Ica – USL

Colegiul 6: Marin Almajan – USL

TIMIS

Colegiul 1: Horia Cristian – USL

Colegiul 2: Sorin Grindeanu – USL

Colegiul 3: Maria Grapini – USL

Colegiul 4: Ion Raducanu – USL

Colegiul 5: Cosmin Costa – USL/ Alin Popoviciu – ARD

Colegiul 6: Catalin Tiuch – USL

Colegiul 7: Sorin Stragea – USL

Colegiul 8: Petru Andea – USL

Colegiul 9: Dorel Covaci – USL

Colegiul 10: Gheorghe Ciobanu – USL

VASLUI

Colegiul 1: Cristea Victor – USL

Colegiul 2: Dan Bordeianu – USL

Colegiul 3: Florin Ciurariu – USL

Colegiul 4: Solomon Adrian – USL

Colegiul 5: Birchall Ana – USL

Colegiul 6: Dima Toader – USL

Colegiul 7: Stativa Irinel Ion – USL

VALCEA

Colegiul 1: Traian Dobrinescu – USL

Colegiul 2: Constantin Radulescu – USL

Colegiul 3: Dumitru Mazilu – USL

Colegiul 4: Vasile Bleotu – USL

Colegiul 5: Aurel Vladoiu – USL

Colegiul 6: Cristian Buican – USL

VRANCEA

Colegiul 5: Laurentiun Tigaeru Rosca

 

Senat:

ALBA

Colegiul 1: Teodor Atanasiu – USL

Colegiul 2: Alexandru Peres – ARD

ARGES

Colegiul 1: Ion Popa – USL

Colegiul 2: Serban Valeca – USL

Colegiul 3: Constantin Tamaga – USL

Colegiul 4: Ionut-Elie Zisu – USL

ARAD

Colegiul 1: Ovidiu Marian – USL/ Mihai-Razvan Ungureanu – ARD

Colegiul 2: Ioan Cristina – USL

Colegiul 3: Dorel Popa – USL/ Traian Igas – ARD

BIHOR

Colegiul 1: Biro Rozalia – UDMR

Colegiul 2: Cristian Bodea – USL

Colegiul 3: Valeriu Boeriu – USL

Colegiul 4: Florian Bodog – USL

BISTRITA-NASAUD

Colegiul 1: Dorin Dobra – USL

Colegiul 2: Ioan Denes – USL

BOTOSANI

Colegiul 1: Doina Federovici – USL

Colegiul 2: Serban Mihailescu – USL/ Gheorghe Ciubotaru – PPDD

Colegiul 3: Viorel Grigoras – USL

BRASOV

Colegiul 1: Sebastian Grapa – USL

Colegiul 2: Viorel Chiriac – USL

Colegiul 3: Ioan Ghise – USL

Colegiul 4: Marius Neculoiu – USL

BRAILA

Colegiul 1: Ion Rotaru – USL

Colegiul 2: Catalin Boboc – USL

BUCURESTI

Colegiul 1: Titus Corlatean – USL

Colegiul 2: Calin Popescu Tariceanu – USL

Colegiul 3: Gabriel Oprea – USL

Colegiul 4: Dumitru Pelican – USL/ Anca Boagiu – ARD

Colegiul 5: Daniel Barbu – USL/ Cristian Radulescu – ARD

Colegiul 6: Ecaterina Andronescu – USL

Colegiul 7: Victor Ciorbea – USL

Colegiul 8: Dan Voiculescu – USL

Colegiul 9: Catalin Croitoru – USL

Colegiul 10: Florian Popa – USL

Colegiul 11: Cornel Dobritoiu – USL/ Nicolae Ivaschescu – ARD

Colegiul 12: Gabriel Mutu – USL

BUZAU

Colegiul 1: Eugen Orlando Teodorovici – USL

Colegiul 2: Doina-Anca Tudor – USL

Colegiul 3: Victor Mocanu – USL

CONSTANTA

Colegiul 1: Puiu Hasotti – USL

Colegiul 2: Nicolae Moga – USL

Colegiul 3: Alexandru Mazare – USL

Colegiul 4: Mircea Banias – USL

DAMBOVITA

Colegiul 1: Leonardo Badea – USL

Colegiul 2: Sorin Rosca Stanescu – USL

Colegiul 3: Valentin Calcan – USL

DOLJ

Colegiul 1: Cristina Anghel – USL/ Antonie Solomon – PPDD

Colegiul 2: Mihai Fifor – USL

Colegiul 3: Voinea Florea – USL

Colegiul 4: Mario Oprea – USL

Colegiul 5: Mircea Geoana – USL

GALATI

Colegiul 1: Daniel Butunoi – USL/ Nicolae Marin – PPDD

Colegiul 2: Gheorghe Saghian – USL

Colegiul 3: Paul Ichim – USL

Colegiul 4:

GORJ

Colegiul 1: Dian Popescu – USL

Colegiul 2: Toni Grebla – USL

HARGHITA

Colegiul 1: Tanczos Barna – UDMR

Colegiul 2: Verestoy Attila – UDMR

HUNEDOARA

Colegiul 3: Mariana Campeanu – USL

IALOMITA

Colegiul 1: Ion Toma – USL

Colegiul 2: Marian Pavel – USL

IASI

Colegiul 1: Varujan Vosganian – USL

Colegiul 2: Lazar-Sorin Constantin – USL

Colegiul 3: Florin Constantinescu – USL

Colegiul 4: Mihaela Popa – USL

Colegiul 5: Marin Burlea – USL

MEHEDINTI

Colegiul 1: Nicolae Serban – USL

Colegiul 2: Tudor Chiuariu – USL

PRAHOVA

Colegiul 1: Georgica Severin – USL

Colegiul 2: Daniel Savu – USL

Colegiul 3: Ion Luchian – USL

Colegiul 4: Radu Oprea – USL

Colegiul 5: Augustin Mitu – USL

SALAJ

Colegiul 2: Gheorghe Pop – USL

SIBIU

Colegiul 1: Sorin Iliesiu – USL

Colegiul 2: Viorel Arcas – USL

Colegiul 3: Nicolae Neagu – USL

SUCEAVA

TELEORMAN

Colegiul 1: Mohanu Nicolae – USL

Colegiul 2: Crin Antonescu – USL

Colegiul 3: Stuparu Timotei – USL

TIMIS

Colegiul 1: Ben-Oni Ardelean – USL

Colegiul 2: Petru Ehegartner – USL

Colegiul 3: Matei Suciu – USL/ Vasile Blaga – ARD

Colegiul 4: Ilie Sarbu – USL

VASLUI

Colegiul 1: Silistru Doina – USL

Colegiul 2: Cretu Gabriela – USL

Colegiul 3: Nelu Tataru – USL

VALCEA

Colegiul 1: Laurentiu Coca – USL

Colegiul 2: Remus Daniel Nitu – USL

Colegiul 3: Marin Adranel Cotescu – USL

ABONEAZA-TE LA NEWTV! Corect, Independent, Curajos